Redaktor płakał, gdy edytował. Lekcja #9: Pisownia kolorów


Dziś będzie trochę o kolorach, a dokładniej o ich poprawnym zapisie. Generalnie istnieją aż trzy możliwości, w jaki sposób możemy przekazać, jaki kolor mamy na myśli. 

Opcja pierwsza: kolory równorzędne, czyli połączenie przymiotników, które nazywają przynajmniej dwa występujące obok siebie kolory, zapisujemy z łącznikiem. 

Przykład: W moim albumie są czarno-białe fotografie.

Oznacza to tyle, że możemy tam zauważyć kolor czarny oraz kolor biały. Gdybyśmy zapisali takie połączanie łącznie – czarnobiały – sugerowałoby, że zdjęcie jest mieszanką obu kolorów, czyli szare. Inne przykłady to choćby czerwono-biało-niebieska flaga Norwegii albo sukienka w zielono-różowe paski.

Opcja druga: kolory nierównorzędne, czyli jednolity kolor o określonym odcieniu, zapisujemy łącznie.

Przykład: Niebo jest jasnoniebieskie.

Oznacza to tyle, że niebo ma jedną określoną barwę, nie jest niebieskie w białe paski. Całkiem inaczej wyobrazimy sobie żółtozielone spodnie (jednolity kolor, mieszanka żółci i zieleni), a inaczej żółto-zielone (osobno występujące elementy w odcieniu żółtym i zielonym). 

Zatem łącznie zapiszemy także przymiotniki nazywające kolory, w których główne znaczenie jest zawarte w drugim członie, człon pierwszy zaś je dookreśla. Najczęściej w pierwszym członie występuje przymiotnik. Inne przykłady to: jaskrawozielony, ciemnoszary, bladoniebieski, matowobiały, śnieżnobiały, brudnoczerwony czy mlecznobiały. 

Opcja trzecia: kolory, które powstałe przez połączenie przymiotnika z przysłówkiem, zapisujemy rozdzielnie.

Przykład: Jabłko jest soczyście zielone.

Oznacza to tyle, że jabłko ma kolor zielony (jak zielony?) soczyście. Zapisujemy to rozdzielnie, ponieważ owoc ma jedną barwę – zieloną, ale chcąc dokładniej zaznaczyć jego odcień, dodatkowo dookreślamy go przysłówkiem. Inne przykłady to: lśniąco białe zęby, błyszcząco niebieski samochód czy intensywnie czerwone buty.

Niestety sprawa nie zawsze jest oczywista, bo niektóre przysłówki brzmią jak przymiotniki. Takim przykładem będzie: jasny – jasnoniebieski (blady odcień niebieskiego), ale już jasno drukowany (wydrukowany w jasnym kolorze). Jest też czysto biały (całkowicie biały), złoto zdobiony (zdobiony elementami złota) czy trupio blady (blady jak trup). 

PROSTE? PROSTE!

To już wszystko. Jeśli macie ochotę poznać inne zasady, zapraszam na pozostałe lekcje z cyklu „Redaktor płakał, gdy edytował”. Tymczasem na zadanie domowe podajcie w komentarzu przykład zdania zawierającego poprawnie zastosowaną pisownię koloru.

Źródło: opracowanie własne na podstawie Słownika języka polskiego PWN.

0 Komentarze