Karen Lynch "Nieugięta" - RECENZJA


Nowa seria Wydawnictwa Papierówka wprowadza na rynek książki odrobinę przypomnienia z dawnych lat w odświeżającej odsłonie. Powieść Karen Lynch to fantastyczna opowieść o radzeniem sobie z przeszłością, poszukiwaniu prawdy i własnego miejsca na ziemi. Zapraszam na moją opinię podzieloną na dziesięć powodów, dlaczego KONIECZNIE powinniście przeczytać Nieugiętą.


1. Fantastyka

I to w bardzo fajnym wydaniu. Lekka i przyjemna, połączona z prawdziwym życiem, gdzie większość społeczeństwa nie wie, co dzieje się tuż pod ich nosem. Mój ulubiony rodzaj, czyli urban fantasy. Tutaj akcja dzieje się w New Hastings niedaleko Portland. Mamy magiczne moce, sporo fantastycznych istot, walkę dobra ze złem i mnóstwo dobroci, którą koteły uwielbiają najbardziej :) 

2. Klimat

Każda powieść jakiś ma. Tutaj znajdziemy magię, ciekawe miejsca, barwnie opisane sceny walki, płynne i realistyczne dialogi, a to wszystko w fantastycznej otoczce. Przyjaźń między bohaterami dla mnie nadaje jednak najlepszego klimatu. Czuć ją i dzięki temu odbiór tekstu staje się jeszcze lepszy.

3. Mohiri

Czyli półludzie, półdemony. Stworzona przez archanioła Michała rasa do walki ze złem. Są nieśmiertelni, nie starzeją się, umieją kopać tyłki jak mało kto. No i oczywiście są też mili dla oka, choć niekoniecznie dla wrogów, bo ci uciekają na sam ich widok. Sieją strach, gdziekolwiek się nie pojawią. No chyba że przybyli akurat ratować Ciebie. Wtedy trzymaj się jak najbliżej i nie puszczaj! 

4. Magiczne istoty

Jest ich naprawdę sporo. Oprócz demonów mamy wilkołaki, wampiry, wróżki, żywiołaki, gobliny, czarowników, a nawet trolle. Do wyboru do koloru, dla każdego coś dobrego. Enjoy! 

5. Tajemnice

Ma je główna bohaterka, mają je jej przyjaciele, a nawet rodzina. Od jednej przeskakujemy do drugiej, powoli poznając rozwiązania zagadek. Niestety, jak to bywa z ukrywaniem prawdy przed najbliższymi, psuje to relacje między postaciami. Będą musieli zrobić wiele, aby odzyskać utracone zaufanie. 

6. Przyjaźń

Jest w powieści bardzo ważnym wątkiem. Bohaterów łączy silna, niemal nierozerwalna więź, co bardzo przypadło mi do gustu. Była niewymuszona i naprawdę fajnie przedstawiona, aż chciałoby się mieć takich kumpli blisko siebie. W dodatku łączy ludzi i magiczne postacie, co nadaje całości wyjątkowej otoczki. 

7. Postacie

Bardzo fajnie wykreowani bohaterowie, ciekawi, intrygujący i do polubienia. Główną postacią jest Sara, nastolatka, która poświęci wiele, by odkryć, kto zabił jej ojca i odbierał dzieciństwo. Mamy też Rolanda z Peterem, przyspieszającego bicie serca Nikolasa, czarującego Chrisa, przerażającego Remy'ego... Cóż, jest ich cała masa. A co ważniejsze, każdy daje do powieści coś od siebie, nie robiąc wyłącznie za tło. 

8. Fabuła 

Ciekawa, spójna i dobrze poprowadzona. Autorka skupia się na przedstawieniu przygód siedemnastoletniej Sary. Dziewczyna próbuje sobie poradzić ze stratą ojca, a żeby tego dokonać, musi odnaleźć jego mordercę. Nie pomaga fakt, że nastolatka jest zmuszona ukrywać przed wujem i przyjaciółmi, że daleko jej do zwyczajnego człowieka. Posiada dar uzdrawiania i całe inne życie, które wiedzie równorzędnie: przyjaźni się z trollem, ratuje magiczne stwory w potrzebie, ma nawet własnego "podziemnego" dilera! Wszystko się zmienia, gdy Sara staje się obsesją groźnego wampira. Dopiero wtedy zaczyna się prawdziwa akcja. 

9. Wróg 

Bez niego nie byłoby zabawy. Tu rolę największych złoczyńców grają krwiożercze i nieumarłe wampiry, a także przeszłość głównej bohaterki, a właściwie jej matki. Kobieta niechcący sprowadziła na rodzinę tragedię, z którą teraz próbuje żyć Sara. Wrogiem są też tajemnice, bo te sprawiają, że zaufanie bohaterów zostaje mocno nadszarpnięte. 

10. Emocje

Jest ich tak naprawdę mnóstwo i to w różnym wydaniu. Jest radzenie sobie z traumą i żałobą, jest miłość do rodziny i przyjaciół, zauroczenia, czasem trochę śmiechu i radości, ale także strach, ból czy odwaga. W zależności od tego, czego w powieściach poszukujemy, na pewno znajdziemy coś dla siebie. 


Podsumowując, Nieugięta Karen Lynch to idealna rozrywka dla fanów fantastyki, magicznych stworzeń, powieści młodzieżowych, jak również tych, którzy lubią miło spędzić czas z niebanalną i ciekawą historią. Ja już nie mogę się doczekać, kiedy poznam ciąg dalszy. Dajcie znać, jak będzie z Wami :) 

0 Komentarze