Jaymin Eve, Jane Washington "Oszustwo" - RECENZJA


Mam dla Was prawdziwą perełkę! Powieść, która skradła moje serce od pierwszych stron i oczarowała prostotą i zawartym w niej humorem. Oszustwo Jaymin Eve i Jane Washington to fantastyczna opowieść o świecie bogów oraz ludzi pragnących się nimi stać. Zapraszam gorąco na moją opinię podzieloną na dziesięć powodów, dlaczego koniecznie musicie przeczytać pierwszy tom Klątwy Bogów

1. Willa

Główna bohaterka, niezdarna, roztrzepana, może nawet lekko nierozgarnięta. Dziewczyna podstępem trafia do szkoły dla przyszłych bogów, gdzie ma pracować jako służąca, usługiwać "wybranym" i niemal czcić ziemię, po której stąpają. Willa jest ziemianką, co w tamtejszej hierarchii oznacza ludzi najniższego poziomu, niemyślących, poddanych i niepragnących niczego poza umilaniem życia ważniejszym od nich. 

2. Abklęci

Pięcioro braci, do których Willa omyłkowo trafia na usługi. Szybko się okazuje, że chłopcy nie są zwykłymi uczniami jak reszta, a Willa, choć wszyscy się spodziewają, że zginie z ich ręki, nim nadejdzie noc, zaprzyjaźnia się z nimi na amen. Bracia są niezwykle przystojni, gorący i zapierający dech w piersi, a poza tym niezłe z nich dupki. Terroryzują nie tylko rówieśników, ale też kadrę nauczycielską oraz wszystkich ziemian w akademii. Dlaczego? Mają swoje powody... :) 

3. Sol i bogowie

Sol to rasa dominująca, wybrani z darami, którzy po śmierci mają szansę stać się bogami. W tym świecie bogowie istnieją naprawdę, zazwyczaj przebywają w swojej krainie zwaną Topią, ale odwiedzają ziemię, na przykład po to, żeby oglądać, jak uczniowie walczą o chwalę na arenie. Są czczeni, a każdy sol nie marzy o niczym innym jak wstąpić w ich szeregi. 

4. Humor

Powieść wręcz nim ocieka. Nie jest to zbyt zaawansowany rodzaj żartów, raczej dość niskich lotów, ale ja kupiłam je bez reszty. Chichrałam się podczas czytania praktycznie non stop. Z sytuacji, wypowiedzi bohaterów, a nawet samej ich kreacji. To naprawdę kawał niebanalnej, wesołej historii. 

5. Emocje

Powieść budzi ich mnóstwo. Jest to przede wszystkim śmiech, a czasem współczucie dla głównej bohaterki, ale napotykamy też złość, niedowierzanie, pożądanie, ekscytację i ciekawość. Moją wzbudziła na pewno! 

6. Moce

Sol posiadają dary, jak choćby władanie ogniem, kontrolowanie pogody, żywiołów, zmiennokształtność i inne fajne rzeczy. Najważniejsze są jednak umiejętności Abklętych. Poznacie tu ból Coena, niezwykłą siłę Rome'a, perswazję Yaela, iluzję Sireta oraz uwodzenie Arosa. 

7. Fabuła

Powieść skupia się na Willi i jej przygodach w Akademii Bożylasu. Dziewczyna trafia na posługę do szkoły podstępem, a potem omyłkowo zostaje przydzielona jako służąca do pięciu braci (Willa błędnie zapisano jako Will). Od tego momentu jej świat staje na głowie, a zabawne sytuacje sprawiają, że chłopcy przyjmują ją do rodziny i traktują jak równą sobie, ku nienawiści sol i zazdrości innych ziemian oczywiście. 

8. Wróg 

Głównym złodupcem jest tutaj Rau, bóg Chaosu, który nie pragnie niczego innego jak zniszczyć wszystko i wszystkich, najlepiej od razu. W wyniku jego knowań Willa zostaje naznaczona w sposób, jakiego nikt się nie spodziewa, a jej życie obraca się o 180 stopni. 

9. Erotyka

Niesamowita w powieści jest chemia, jaka łączy bohaterów. Niemal namacalna i wyczuwalna tak bardzo, że można oszaleć. Willa jest oczarowana braćmi, a oni nie szczędzą jej uwagi. Znajdziecie tu mnóstwo ukradkowych spojrzeń, dotyku, przytulania, ale nikt nie posuwa się dalej niż do niewinnych całusów. Z czasem więź całej szóstki ewoluuje, autorki obiecują nam relację reverse harem. I powiem Wam – jestem mega ciekawa, jak to się potoczy. 

10. Rodzina

Dla Willi najbliższą prawie-siostrą i najlepszą przyjaciółką jest Emma – rozważna, utalentowana oraz mocno stąpająca po ziemi, czyli totalne przeciwieństwo głównej bohaterki. Dziewczyna jest kimś w rodzaju kotwicy, która trzyma Willę w ryzach i przemawia jej do rozumu, gdy sytuacja tego wymaga. Z czasem rodziną stają się dla Willi również Abklęci, choć początkowo bardziej z przypadku niż wyboru, ostatecznie zrobiliby dla siebie wszystko. I do tego "wszystkiego" zresztą niejeden raz się posuną. 

Podsumowując, Oszustwo to jedna z tych powieści, jakie porywają od pierwszej strony i nie puszczają do ostatniej. Polecam ją fanom fantastyki, komedii, nieszablonowych romansów, fantastycznych stworzeń, świata bogów oraz każdemu, kto ma ochotę na lekką, wciągającą lekturę. Jest to pierwszy z sześciu tomów, których osobiście nie mogę się doczekać. Dajcie znać, jak będzie z Wami! 

0 Komentarze