Redaktor płakał, gdy edytował. Lekcja #12: Super, mega, ekstra!


Dziś będzie na temat, z którym sama się ostatnio spotkałam, dlatego pomyślałam, że Wam o nim opowiem. Może znajdzie się tutaj ktoś, kto też się nad tym zastanawiał. A mianowicie: jak zapisujemy słowa super, mega i ekstra? Razem z następnym wyrazem? Czy też nie?

SUPER

Najprostszy przykład, dzięki któremu zapamiętacie te zasadę: Superman. A więc tak, cząstkę „super” piszemy łącznie z rzeczownikami, przymiotnikami bądź przysłówkami. Oczywiście istnieją też wyjątki, bo jakżeby inaczej. A zatem słowo „super” zapiszemy oddzielnie, gdy używamy go jako:

1. Przymiotnika: Wycieczka jest super.
2. Przysłówka: Było super!
3. Wykrzyknika: Mam jutro wolne. Super!

Ponadto z nazwami własnymi zapiszemy je razem za pomocą łącznika: super-Europejczyk.
Podsumowując, napiszemy: supermarket, superoferta, superimpreza, superstary czy super-Anglik.

MEGA

Tutaj nie jest już tak kolorowo. Słowo „mega” napiszemy łącznie TYLKO z rzeczownikami. W takim razie będzie: megafon, megabajt, megaimpreza, ale mega szybki i mega dobry. Oczywiście możemy też używać tego słowa podobnie jak wyraz „super”, gdy występuje jako przymiotnik, przysłówek lub wykrzyknik, czyli: „było mega!” jest mega poprawne ;)

EKSTRA

Ekstraklasa. I wszystko jasne!
Zapisując słowo „ekstra”, kierujemy się tą samą zasadą, co w przypadku „super”, a więc zapiszemy je łącznie z rzeczownikami, przymiotnikami albo przysłówkami. Możemy go też użyć jako przymiotnika, przysłówka lub wykrzyknika. A więc będzie: ekstraimpreza, ekstraświeży, ekstrawolno. 

PROSTE? PROSTE!

Okej, a zatem teraz zadanie dla Was. Napiszemy super ekstra czy superekstra? 

To już wszystko. Jeśli macie ochotę poznać inne zasady, zapraszam na pozostałe lekcje z cyklu „Redaktor płakał, gdy edytował”.

0 Komentarze